Jedovaté rostliny zahrad

Čemeřice černá

Helleborus niger

Rodové jméno rostliny pochází ze slovanského "čemer", což znamená jed. Celá rostlina je jedovatá! Po požití částí rostliny nastane otrava, která se projeví sliněním, závratí, zvracením a mohou nastat i křeče, během nichž hrozí zástava srdce.

Obrázek a

Durman obecný

Datura stramonium

Celá rostlina je prudce jedovatá! Díky obsahu jedovatých alkaloidů je otrava rostlinou velmi riziková. Po požití většího množství rostliny nastane smrt, která se projevuje selháním srdce, přehřátím, nebo naprostým vyčerpáním.

Obrázek b

Fazol obecný

Phaseolus vulgaris

Zralé syrové plody fazolu obecného obsahují jedovaté látky, které mohou vyvolat otravu! Jejich toxicita se tepelnou úpravou neutralizuje. Otrava se projeví průjmy a zvracením.

Obrázek c

Jaterník podléška

Hepatica nobilis

Všechny části rostliny obsahují malé množství ranunkulinu a glykosidů. Jedovatost je ale malá a rostlina je relativně málo nebezpečná.

Obrázek d

Kokořík malokvětý

Polygonatum multiflorum

Plody kokoříku jsou jedovaté! Díky odporné chuti je ale pravděpodobnost jejich požití značně menší. Otravy se však vyskytly jak u dětí, tak i u domácích zvířat!

Obrázek e

Koniklec luční

Pulsatilla pratensis

V čerstvém stavu je celá rostlina díky obsahu jedovatých glykosidů jedovatá a po kontaktu může způsobit alergie! Sušením se částečně ztrácí jedovaté účinky.

Obrázek f

Konvalinka vonná

Convallaria majalis

Celá rostlina obsahuje jedovaté glykosidy, které ovlivňují srdeční činnost. Příznaky otravy jsou malátnost, nevolnost a křeče. Otrávit se lze i vypitím vody z vázy, ve které byla konvalinka.

Obrázek g

Lilek brambor

Solanum tuberosum

Celá rostlina a především pak její nadzemní části (květ, nať) obsahují toxické glykoalkaloidy. Při předávkování může dojít i ke smrtelné otravě! Za vysokých teplot se ale tyto jedovaté látky rozkládají a tak se při konzumaci tepelně upravených oddenkových hlíz není čeho obávat. 

Obrázek h

Lilek potměchuť

Solanum dulcamara

Celá rostlina je díky obsahu toxických glykoalkaloidů jedovatá! Nebezpečná je záměna plodů lilku za jiné jedlé ovoce.

Obrázek i

Lýkovec

Daphne

Celá rostlina je jedovatá! Otrava se projevuje pálením v ústech, nevolností, křečemi atd. Po požití 10 plodů nastane smrt! Nebezpečný je i pouhý kontakt s lýkovcem, během kterého dochází ke vstřebávání toxických látek kůží a může dojít k otravě.

Obrázek j

Náprstník

Digitalis

Náprstníky jsou prudce jedovaté! Otrava se projevuje zažívacími obtížemi, nevolností, zpomalením pulsu a nepravidelnou srdeční činností. Smrtelná dávka činí 2 g čerstvých listů.

Obrázek k

Narcis žlutý

Narcissus pseudonarcissus

Celá rostlina je mírně jedovatá. Zvláštní pozornost je třeba věnovat jejím cibulím, které obsahují množství jedovatého alkaloidu narcisinu. Otrava nastane již po konzumaci čtyř cibulí.

Obrázek l

Ocún jesenní

Colchicum autumnale

Ocúny jsou prudce jedovaté rostliny! Celá rostlina a především její hlíza a kořeny totiž obsahuje toxické alkaloidy. Jsou však zaznamenány i těžké otravy dětí, které pozřely malé množství květů. Vyskytly se i otravy mlékem z koz a ovcí, které rostlinu spásly. 

Obrázek m

Oleandr obecný

Nerium oleander

Oleandr je považován za asi vůbec nejjedovatější na zahrádkách pěstovanou rostlinu. K smrtelné otravě stačí rozžvýkat dva listy. Celá rostlina obsahuje srdeční glykosidy. Jedovatý je i med z květů oleandru, které obsahují toxické silice.

Obrázek n

Oměj šalamounek

Aconitum plicatum

Celá rostlina a především její kořen obsahuje množství prudce jedovatých alkaloidů. Jeho jedy jsou neblaze proslulé jakožto nejprudší a nejrychleji působící jedy.

Obrázek o

Orlíček planý

Aquilegia vulgaris

Stonky a plody obsahují jedovaté glykosidy a alkaloidy, které vyvolávají poruchy srdeční činnosti a dechu.

Obrázek p

Petúnie

Petunia

Všechny části rostliny jsou mírně jedovaté!

Obrázek q

Pivoňka lékařská

Paeonia officinalis

Rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy, třísloviny a glykosidy, které mohou vyvolat otravu.

Obrázek r

Prvosenka jarní

Primula veris

Všechny části rostliny a především pak její oddenek s kořeny obsahují jedovaté saponiny, které mohou způsobit otravu.

Obrázek s

Rulík zlomocný

Atropa bella-donna

Všechny části rostliny a především pak její plody jsou prudce jedovaté! Obsahují totiž jedovaté alkaloidy, které působí na nervovou soustavu. Příznaky otravy jsou sucho v ústech, zrychlený tep a halucinace. Zvláště nebezpečné jsou pro děti lákavé plody. Smrt nastane po pozření pouhých 3 - 4 bobulí. Je nutný rychlý zákrok lékaře!

Obrázek t

Řebčík královský

Fritillaria imperialis

Čerstvé cibule obsahují toxické alkaloidy, které se však za vysokých teplot rozkládají.

Obrázek u

Srdcovka nádherná

Lamprocapnos spectabilis

Všechny části rostliny obsahují toxické alkaloidy. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat srdcovce za přítomnosti dětí, pro které mohou být její okrasné kvítky lákavé. V žádném případě je není vhodné konzumovat!

Obrázek u

Tabák viržinský

Nicotiana tabacum

Celá rostlina obsahuje toxické alkaloidy (nikotin), silice a třísloviny. Nikotin je silný jed. Smrtelná dávka činí 40 mg. Při kouření se jeho část vstřebává do dýchacích cest a cév a je tak člověku velmi škodlivý!

Obrázek v

Tulipán

Tulipa

Tulipány jsou díky obsahu toxických alkaloidů a kyselin mírně jedovaté! Nejvíce jedu je obsaženo v cibulích.

Obrázek w

Vlčí bob mnoholistý

Lupinus polyphyllus

Celá rostlina je díky obsahu jedovatých alkaloidů prudce jedovatá! Požití byliny může mít smrtelné následky a kontakt s oranžovým mlékem, které rostlina obsahuje je též velmi nebezpečný. Může totiž vyvolat kožní onemocnění nebo vážně poškodit zrakové orgány.

Obrázek x

Vranní oko čtyřlisté

Paris quadrifolia

Celá rostlina je prudce jedovatá! Velmi nebezpečná je záměna jedovatého černého plodu s jedlou lesní bobulí.

Obrázek y

Zimolez tatarský

Lonicera tatarica

Celá rostlina obsahuje množství saponin, tříslovin apod. Byla zaznamenána velká spousta otrav dětí, které si zaměnily červené bobule zimolezu s jinými jedlými plody.

Obrázek z

Zdroje: NOVÁK, Jan. Naše jedovaté rostliny. ©1984. ISBN 8594050420557

© 2016 Chrudim 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky